Akvadukt – antički vodovod

Akvadukt je most koji služi za prenos vode preko dolina i klanaca. Riječ akvadukt je izvedena od latinskih riječi akva, što znači voda, i ducere, što znači voditi ili sprovoditi.

Ove se impozantne građevine obično vezuju uz antički Rim te smatraju najprepoznatljivijim simbolom rimske civilizacije i tehnologije. Međutim, grčki inženjeri počeli su ih graditi još u 6. vijeku prije Hrista. Njihovi rimski nasljednici koristili su napredniju tehniku te je većina rimskih gradova imala mreže bunara i cisterni za opskrbu pitkom vodom.

Akvaduktima je primarna svrha bila dovesti što je moguće veće količine pitke vode u grad, koja se potom koristila u fontanama i javnim kupaonicama.

Izgradnja akvadukta u gradu Rimu trajala je 500 godina, tokom kojih ih je sagrađeno 11. Oni su omogućili da Rim s vremenom postane jednim od najvećih gradova antičkog svijeta, s preko milion stanovnika. Današnji arheolozi često mogu procijeniti važnost i broj stanovnika nekog drevnog rimskog grada na temelju veličine akvadukta.

Možda najzanimljiviji primjer je Pont du Gard, izgrađen u 1. vijeku u blizini francuskog grada Nima. Impozantna građevina prenosila je 40.000 kubnih metara vode na dan 50 km. Struktura ovog antičkog vodovoda je veoma precizna – na tri sprata lukova, ukupne visine 48,8 m, dozvoljava pad od 1 cm na 182,4 metra.

Akvadukt koji je nekad služio kao infrastruktura za dobro navodnjene vila bogatih, danas predstavlja turističku atrakciju.

Splitski akvadukt, koji je izgradio car Dioklecijan u 3. vijeku kapaciteta 1.100.000 kubika vode na dan, još i danas ponosno stoji, a dugačak je oko 9 kilometara i izgrađen je kako bi vodu s izvora Jadro donio caru i stanovnicima carske palate.

 

Podijelite objavu:
Scroll to Top

Vaš račun uvijek pri ruci - praktično i sigurno

Bez obzira gdje se nalazite, imaćete pristup svojim računima samo jednim klikom. Ne gubite vrijeme na traženje papira – prijavite se za dostavu računa na email i uživajte u praktičnosti koju pruža digitalna era.