Čovjek bez hrane može izdržati tri sedmice, ali bez vode samo jednu. Voda čini do 75 odsto tijela, a odrasli treba da piju tri litra dnevno dabi njihovo tijelo funkcionisalo kako treba. I tako sav živi svijet! Zato bi svaki dan trebalo da bude dan vode, svaki bi dan trebalo da imamo svijest o njenoj važnosti. Ove godine Ujedinjene nacije u fokus su stavile ugroženost glečera, a kako mi nemamo glečere temu smo proširili i djelovali pod sloganom “Sačuvajmo glečere – sačuvajmo pitku vodu”.
Promijeniti svijest o bilo čemu, pa tako i o ugroženosti pitke vode, težak je zadatak. Tragom dobrih iskustava iz prethodnih godina, i ove smo odlučili osmisliti niz aktivnosti koje bi uključile razne uzrasne nivoe.
Ove godine nagradni konkurs raspisan je bio za osnovce, koji su panel prezentacijama u petak, 21. marta, od 12 do 15 časova, u parku “Petar Kočić” pokazali svoje viđenje očuvanja pitke vode. Društvo u parku pravili su im članovi sportskih klubova vezanih za vodu (rafting, kajak, dajak…) te naša laboratorija i radne mašine. Žiri su činili akademska slikarka Bosa Ostić, dekan PMF-a prof. dr Radoslav Dakić i rukovodilac Odjeljenja za brigu o porodici i demografiju Gradske uprave Adrijana Basara. Zadatak im je bio izuzetno težak.
Prvo mjesto i nagradu vrijednu 2.000 maraka osvojila je OŠ “Jovan Dučić” iz Zalužana, a dodijelio je Vladimir Grujić, šef Kabineta gradonačelnika i predstavnik kapitala Grada u “Vodovodu”.
Druga nagrada, vrijedna 1.500 KM, pripala je OŠ “Desanka Maksimović”, a uručio je v.d. generalnog direktora “Vodovoda” Radovan Majkić. Treće mjesto podijelile su škole “Branislav Nušić” i “Dositej Obradović”, osvojile su po 500 maraka, a uručili su im ih članovi Upravnog odbora i izvršni direktori Predrag Duduković i Čedo Ševarika, koji je ujedno bio i predsjednik Organizacionog odbora ovogodišnjeg obilježavanja Dana voda.
Učenici Medicinske škole bili su naši gosti u ponedjeljak, a obišli su Fabriku vode i laboratorije u Novoseliji te se detaljno upoznali s procesom prerade i kontrole vode.
Djeca su ona koja imaju otvoren um i srce, koje treba hraniti dobrim, pozitivnim stvarim. Mališanima vrtića “Marija Mažar” i “Montesori” potrudili smo se u četvrtak da pokažemo koliko je čarobna naša rijeka i da im objasnimo kako da je čuvaju kad porastu. S oduševljenjem su učestvovali u eksperimentima u našoj laboratoriji i obećali da smeće neće bacati u rijeku.
Finalno dešavanje je bilo na sam Dan voda, 22. marta, od 10 do 14 časova, kada smo organizovali akcija uređenja dijela obale Vrbasa i Suturlije, a pridružili su nam se gradska preduzeća Čistoća, Gradsko groblje, Civilna zaštita, vatrogasci, Šumsko gazdinstvo, Eko-euro tim, Eko bel, izviđači, Udruženje Sabranje i mnogi drugi. Uključili su se i sportski klubovi Buk, Dajak klub, rafteri i biciklisti.
Iako je kiša prijetila da nam poremeti planove, uspjeli smo odraditi lavovski posao i sve zamišljeno sprovedesti u djelo, uz mnogo dobre energije!