Završena nadogradnja specijalnog vozila za kanalizaciju

Jeste li znali da kanalizaciona mreža u Banjaluci datira od 1912. godine? Danas grad pokriva oko 400 km kanalizacionog sistema mješovitog i separatnog tipa, što je oko 60 odsto pokrivenosti. Nažalost, iako je planiran, još ne postoji centralni gradski uređaj za prečišćavanje otpadnih voda, a kanalizacija se na više mjesta, iz postojećih kolektora ispušta u Vrbas kao jedini recipijent. Prema Odluci o javnom vodovodu i javnoj kanalizaciji „Vodovodu“ a.d. Banja Luka povjerene su na upravljanje i održavanje fekalna i mješovita kanalizacija.

“Vodovod” tako raspolaže stručnim kadrom i specijalizovanom mehanizacijom, kao što su cisterna za probijanje, cisterna za crpljenje, specijalna kombinovana cisterna i Highlander vozilo za CCTV inspekciju.

Ovom prilikom željeli bismo da vam predstavimo uređaj koji je upravo bio na kompletnom remontu i nadogradnji u njemačkom gradu Kempten, u kompaniji RICO GmbH, na baznom vozilu tipa mercedes sprinter, a služi za snimanje kanalizacije. Vozilo posjeduje: agregat za napajanje električnom energijom za autonoman rad na terenu, dva računara, vlastiti multimedijalni programom za snimanje, obradu i prikazivanje video-zapisa i izradu izvještaja.

Posjeduje dva traktora, veliki (FW 150) sa ugrađenim liftom, namjenjen za snimanje profila od 150 do 1200 mm i mali (SAT 200), za ispitivanje sporednih (kućnih) priključaka i kolektora jajastog oblika U oba traktora su ugrađeni žiroskopi za mjerenje inklinacije, odnosno podužnog pada kolektora.

Video-zapisi se rade u MPEG formatu, tako da se mogu konvertovati u bilo koji danas poznati video-format.

U Kemptonu, sjedištu kompanije RICO, na naše uređaje i u samo vozilo ugrađeni su novi moduli, urađen je update, kao i servis hardvera, tj. robota koji se koriste, i kamera. Radnici „Vodovoda“ prošli su kompletnu obuku i dobili sertifikate za upravljanje ovako kompleksnim sistemom.

Sve se odvijalo pod pokroviteljstvom firme „Beo Tehnology“ iz Beograda, koja je glavni zastupnik kompanije RICO za ovo područje.

Ciljevi programa su: održavanje kanalizacionog sisitema funkcionalnim, otklanjanje nedostataka na kanalizacionoj mreži, pronalazak kvarova na vodovodnoj mreži, preventivni pregled novoizgrađene kanalizacije prije tehničkog prijema (kako bi se sagledali i otklonili eventualni nedostaci i nepravilnosti u sistemu).

Glavna namjena aktivnog i sistematskog održavanja kanalizacione mreže je da omogući normalan hidraulički kapacitet kanalizacionog sistema, odnosno projektovani protok uklanjanjem krutog i kabastog otpada (šljunak, pijesak, razni predmeti), kao i korijenja.

Ovakav pristup održavanju mreže ima višestruke prednosti: smanjuju se troškovi interventnog djelovanja (potrošnja goriva i maziva, prekovremeni sati radnika i dr.), produžava vijeka trajanja kolektora njegovim normalnim radom bez fizičkih intervencija i smanjuju se troškovi popravke i zamijene oštećenih kolektora.

Precizno određivanje vrste i lokacije kvara, kakvo je moguće jedino uz pomoć video-inspekcije, donosi ogromne uštede prilikom izvođenja radova na sanaciji kolektora.

Uporedo s redovnim aktivnostima na snimanju kanalizacione mreže vrši se i snimanje kanalizacije po eksternim nalozima, za treća lica. Pored privatnih lica, koja angažuju kameru za snimanje kućnih priključaka, najčešće se snimaju kanalizacione mreže u drugim opštinama po narudžbi raznih preduzeća, te snimanje oborinskih kolektora prilikom izgradnji auto-puteva u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ukoliko vam je potrebna ovakva usluga – kontaktirajte nas!

 

Podijelite objavu:
Scroll to Top

Vaš račun uvijek pri ruci - praktično i sigurno

Bez obzira gdje se nalazite, imaćete pristup svojim računima samo jednim klikom. Ne gubite vrijeme na traženje papira – prijavite se za dostavu računa na email i uživajte u praktičnosti koju pruža digitalna era.